Úvod Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak

 

Hypertenze, vysoký krevní tlak se řadí mezi tzv. civilizační choroby. Znamená to, že na vznik této odchylky od normálního tlaku krve má vliv životní styl, životní návyky a prostředí. Hypertenze znamená zvýšení tlaku v arteriálních tepnách. Zatímco normální hodnota tlaku je 120/80 torr, o vysokém tlaku se hovoří, pokud jeho hodnoty stoupnou nad 140/90 torr. Vysoký krevní tlak je nebezpečný a je vždy nutno jej léčit.

Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku, zajímavý článek najdete ZDE

 

Krevní tlak

Jak už bylo uvedeno krevní tlak je tlak krve na stěny artérií (velkých cév). Krev je rozváděna po těle oběhovým systémem (systémem cév, žil, vlásečnic). Plní funkci okysličování organismu, pomáhá vstřebávat potřebné živiny a látky, bojovat s infekcí a nemocemi. Pružnost a průchodnost cév hraje v tomto procesu důležitou roli. Působením určitých vlivů se stav cév zhoršuje, krev nemůže správným způsobem protékat a ve své snaze kolovat tělem zvyšuje tlak na stěny cév. Tím vzniká hypertenze. Další odchylkou od normálu je opačný stav, tzv. hypotenze (snížení krevního tlaku). Normální hodnota tlaku krve je 120/80 torr (Hg-rtuťový sloupec tlakoměru). Hypertenze je tlak vyšší než 140/90 torr, hypotenze tlak nižší než 110/65 torr. Krevní tlak se měří pomocí tlakoměru, zaškrcením a následným pomalým uvolňováním cév na paži.

Příčiny vysokého krevního tlaku

Příčin hypertenze může být mnoho, obecně se dělí na primární a sekundární.

Primární hypertenze je samostatným onemocněním, které vzniklo na základě nějaké příčiny, popřípadě kombinaci příčin. Je nutné ji léčit vhodnými léky a pacientův krevní tlak pravidelně kontrolovat.

  • Dědičnost. Na vznik hypertenze má vliv dědičná dispozice. U lidí, v jejichž rodině někdo trpěl vysokým krevním tlakem, je mnohem větší riziko, že hypertenzí onemocní také. Proto je nutné, aby dbali na správný styl života a tlak si hlídali.
  • Kouření, návykové látky. Kouření, alkohol, káva, drogy, některé léky mohou zvyšovat krevní tlak a hlavně způsobovat špatný stav cév. Pro člověka s vysokým tlakem krve je proto zásadní, aby se těmto látkám a škodlivým návykům striktně vyhýbal.
  • Skladba jídelníčku. Jídlo s velkým obsahem tuku či příliš slané, může zvyšovat tlak. Tučná jídla mají vliv na vznik cholesterolu, který se usazuje na stěnách cév a tím zhoršuje jejich průchodnost.
  • Stres, úzkost, potlačování agrese. Stres významným způsobem zvyšuje krevní tlak. Je nutné, aby se člověk naučil řešit konflikty klidným a konstruktivním způsobem, vyhýbal se stresovým situacím. Nic nestojí za poškození zdraví a ohrožení na životě.
  • Pohyb, aktivita. Stejně jako na lymfatický, tak i na oběhový systém má přiměřený pohyb velký vliv. Tzv. rozproudí krev. Proto je dobré do života zařadit cvičení, plavání, lehký sport či nějakou jednodušší manuální činnost. Pro lidi se sedavým zaměstnáním to platí dvojnásob.
  • Obezita. Tloušťka nikomu neprospívá. Způsobuje obrovskou zátěž pro organismus, omezuje na pohyblivosti, ničí cévy a další. Je zdravější udržovat si váhu v normálu a udělat pokud možno vše pro to, aby k obezitě vůbec nedošlo.

 

Sekundární hypertenze je způsobena nějakou jinou chorobou v organismu. Je tedy spíš doprovodným stavem, symptomem. Mezi nemoci, které zvyšují krevní tlak se řadí:

  • Cukrovka. Cukrovka je onemocnění slinivky břišní, respektive její příčinou je nedostatek inzulínu. Symptomů je víc, hypertenze je jedním z nich.
  • Choroby srdce. Srdce vždy souvisí s oběhovým systémem a se stavem cév. Příčiny nemocí srdce a vysokého tlaku jsou vzájemné.
  • Nemoci ledvin. Ledviny patří mezi filtrační a vylučovací orgány. Jejich onemocnění se může podílet na vzniku hypertenze.
  • Onemocnění endokrinních žláz, zejména štítné žlázy. Zhoršování funkcí štítné žlázy nebo jiných žláz s vnitřní sekrecí (mají na starosti produkci hormonů) způsobuje hypertenzi.
  • Arterioskleróza. Jde o špatný stav cév, které mohou být příčinou ke změnám tlaku krve.
  • Deprese. Deprese je dlouhotrvající stav stresů, který má vliv nejen na psychiku, ale i na tělesné funkce. Je to velmi závažné onemocnění, přesto se často podceňuje. Vyžaduje dlouhodobou odbornou léčbu.

Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku, zajímavý článek najdete ZDE

 

Prevence vysokého krevního tlaku

Z předešlého vyplývá, že prevence vzniku vysokého tlaku krve je do jisté míry možná. Je důležité vytvořit si správné životní návyky, které vedou ke zdravému životnímu stylu. Mezi nejdůležitější patří, vyhýbat se škodlivinám, kouření, nadměrnému pití alkoholu a kávy, jedení tučných a slaných pokrmů. Příjem kalorické hodnoty stravy by měl odpovídat výdeji. Pohyb a odpovídající odpočinek je pro každého člověka velmi důležitý. Je vhodné osvojit si asertivitu, schopnost konstruktivně a hlavně v klidu řešit problémy, správným způsobem ventilovat agresi, pokud možno vyhýbat se stresům. Nepřecházet nemoci, včas se léčit.

Některé přípravky a doplňky stravy mohou pozitivním způsobem snižovat již vzniklou hypertenzi nebo jí předcházet. Mohou to být přípravky na přírodní bázi (bylinné čaje, tablety či kapky vyrobené z rostlinných produktů). Známé je působení kustovnice čínské a šťávy z aloe vera. Obecně všechny přípravky, které snižují hladinu cholesterolu, jsou krevnímu tlaku prospěšné.

 


Další informace o souvisejích zdravotních problémech najdete na webech Krevní tlak a  Nadměrné pocení.

Shrnutí

Hypertenze, vysoký krevní tlak je tichý zabiják. Ovlivňuje činnost a stav mnoha vnitřních orgánů, může být jednou z příčin infarktu myokardu i mozkové mrtvice. Je tedy dobré hypertenzi předcházet, případně ji včas léčit. Dřív, než půjde skutečně o život.

 


Diskuse (58 komentářů)

Petra, (17. 11. 2015 10:54) Reagovat
Je lepší si měřit krevní tlak ráno nebo večer? Já jsem slyšela, že večer, ale přijde mi logičtější ráno, když se člověk probudí a ještě není zatížený žádnými stresy...Kdy si ho měříte vy?
Veronika, (29. 12. 2015 12:03) Reagovat
[quote name="Petra"]Je lepší si měřit krevní tlak ráno nebo večer? Já jsem slyšela, že večer, ale přijde mi logičtější ráno, když se člověk probudí a ještě není zatížený žádnými stresy...Kdy si ho měříte vy?[/quote]Já si tlak měřím večer. Myslím, že mi to i doporučila lékařka. Asi se má opravdu měřit večer. Zkuste se na to zeptat lékaře.
Mirka, (07. 01. 2016 12:15) Reagovat
Manžel již několik let bere léky na vysoký krevní tlak. zakoupili jsme přístroj na měření tlaku a výsledky jsou takové, že ráno naměří 194/105 a večer 135/80, ráno bývá tlak i vyšší. Je to normální
andy, (31. 01. 2016 13:27) Reagovat
Může úzkost vyvolat vysoký krevní tlak? V poslední době jsem dost úzkostlivá, ze všeho dělám vědu. Je to taková moje povaha. No a nedávno jsme byla na běžné prohlídce u lékaře a ten se mě ptal, jestli jsem měla někdy problémy s vysokým tlakem, že ho mám vyšší než by měl být. Tak hledám možný původ těchto problémů.
Verča, (02. 03. 2016 18:42) Reagovat
[quote name="andy"]Může úzkost vyvolat vysoký krevní tlak? V poslední době jsem dost úzkostlivá, ze všeho dělám vědu. Je to taková moje povaha. No a nedávno jsme byla na běžné prohlídce u lékaře a ten se mě ptal, jestli jsem měla někdy problémy s vysokým tlakem, že ho mám vyšší než by měl být. Tak hledám možný původ těchto problémů.[/quote]Můj laický názor je, že ano. Sama jsem trochu úzkostnější, a když mám úzkosti, tak cítím jakoby tlak v hlavě, buší mi srdce, potím se...To vše nasvědčuje vyššímu tlaku. Ale i když víte (nebo právě proto) z čeho to je, nemělo by to se to podceňovat.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Vysoký krevní tlak
Kontakty